shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

سوئد در جایگاه دوم بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن

motherbدر تازه ترین رده بندی جهانی که توسط سازمان بین المللی Save the Children در زمینه ی بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن در بین ۱۷۶ کشور دنیا انجام شده است،کشور سوئد پس از کشور فنلاند در جایگاه دوم بهترین کشورهای دنیا برای مادر شدن قرار گرفت.
در این تحقیق جامع،برای امتیازبندی کشورها عوامل گوناگونی از جمله خطرات مرگ مادر در زمان زایمان،وضعیت سلامتی و بهداشت،وضعیت تحصیلی،اقتصادی و سیاسی مادر،وجود امکانات و تسهیلات مناسب در نظام سلامت و بهداشت کشور در زمان تولد نوزادان و وجود سامانه و بستر مناسب اجتماعی و رفاهی برای نگهداری کودکان پس از زمان تولد برای رده بندی کشورها در نظر گرفته شده است.

کشورهای نروژ،ایسلند،هلند،دانمارک،اسپانیا،بلژیک،آلمان و استرالیا به ترتیب در جایگاه های سوم تا دهم این رده بندی قرار گرفتند.کشور کانادا در جایگاه ۲۲ ام، انگلستان در جایگاه ۲۳ ام و کشور آمریکا در جایگاه ۳۰ ام این فهرست قرار دارند.

کشور “ایران” در این رده بندی در حالی در جایگاه ۸۵ ام دنیا قرار گرفت که کشور ترکیه در جایگاه ۶۰ ام،کشور چین در جایگاه ۶۸ ام و کشور کویت در جایگاه ۵۵ ام دنیا بالاتر از ایران قرار گرفتند.

بر اساس این گزارش،هر ساله در دنیا متاسفانه در حدود سه میلیون نوزاد جان خودشان را به دلایل قابل پیشگیری در نخستین ماههای زندگی از دست می دهند که بیش از یک سوم از این تعداد نوزادان در همان نخستین روز تولد از دنیا می روند.کشور سوئد در حالی در جایگاه دوم دنیا قرار گرفت که خطر مرگ مادر در این کشور تنها یک نفر به ازای هر ۱۴۱۰۰ زایمان است.

و همانطور که قابل پیش بینی هم بود،ناامن ترین کشورها برای مادر شدن و تولد نوزادان، به ترتیب کشورهای آفریقایی از جمله کنگو،سومالی،سیرالئون،مالی و نیجر شدند که در آنها هرساله فقر و گرسنگی و عدم وجود نظام سلامت و درمان مناسب موجب تلف شدن بسیاری از مادران و نوزادان چه در زمان تولد و چه پس از آن می شود.

شما می توانید گزارش کامل این تحقیق را در پیوند زیر در قالب یک فایل PDF مطالعه نمایید.

منبع و پیوند مربوط:

http://www.savethechildren.org.uk/sites/default/files/images/State_of_World_Mothers_2013.pdf

برگردان،نگارش و تنظیم مطلب: علی مهدی پور

نقل از وبلاگ زیر آسمان سوئد

www.underskyofsweden.blogsky.com/1392/02/17/post-154

///////////////////

برچسبی برای این مطلب وجود ندارد.

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *