shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

سریع‌ترین قطار برقی دنیا در چین

کشور چین پیش از این در زمینه گسترش خطوط راه‌آهن از کشورهای آمریکا، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی پیشی گرفته بود و حالا دارد رکورد بیشترین سرعت حرکت قطارهای برقی را هم می‌شکند.

به گزارش پاپ‌ساینس، از ماه آینده، بین دو شهر شانگهای و هانگ ‌زو، پایتخت ایالت زجیانگ شرقی چین، قطاری حرکت خواهد کرد که از هر قطار برقی دیگری در دنیا سریع‌تر است: ۴۱۶٫۵۹ کیلومتر در ساعت!

این قطار که هارمونی نام گرفته است، قطاری الکتریکی از نوع CRH-380A است. در حقیقت رکورد قبلی هم متعلق به چینی‌ها بود. در ژوئن ۲۰۰۸/ خرداد ۱۳۸۷ قطار برقی CRH3 که بین دو شهر پکن و تیانجین حرکت می‌کرد هم به سرعت ۳۹۴٫۲۸ کیلومتر بر ساعت رسید تا در زمان خود، رکورددار قطارهای برقی دنیا شد. حالا با کمی ارتقا، باز هم چین رکورددار است.

البته رکورددار قطارهای دنیا همچنان قطارهای مغناطیسی ژاپنی هستند که بیش از ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند. این قطارها بر اثر القای مغناطیسی، اندکی بالاتر از سطح زمین و شناور در هوا حرکت می‌کنند و به دلیل کاهش شدید اصطکاک، سرعت فوق‌العاده‌ای دارند. اما قطارهای مغناطیسی خیلی گران‌تر از قطارهای برقی هستند.

با وجود این که کشور چین گسترده‌ترین خطوط راه‌آهن پرسرعت را در کل دنیا دارد، اما در بسیاری از خطوط از جمله همین خط شانگهای به هانگ زو، مردم استقبال چندانی از قطارهای پرسرعت نکرده‌اند. دلیل عمده این عدم اشتیاق این است که قیمت بلیط قطارهای پرسرعت دو برابر بلیط قطارهای معمولی است. به علاوه بسیاری از مسافرین معتقدند که توقف‌های متعدد در بین راه، عملا پرسرعت بودن قطار بین ایستگاه‌ها را بی‌فایده می‌کند.

حالا دولت چین امیدوار است که با این سرعت فوق‌العاده بالا، ‌مسافران استقبال بیشتری از قطارهای پرسرعت بنمایند. به همین دلیل هم دولت چین تصمیم دارد تا سال ۲۰۱۲/ ۱۳۹۱ میزان ریل‌های قطارهای پرسرعت را در این کشور به دو برابر یعنی حدود ۸،۰۰۰ مایل (حدود ۱۳هزار کیلومتر) افزایش دهد. هر چند منظره حرکت این قطار تندرو احتمالا برای جانوران طبیعت چین هولناک خواهد بود!

بهنوش خرم‌روز

سایت خبرآن لاین

۷/۸۹

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *