shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

مالزی، کشور توسعه یافته اسلامی

۳۱ آگوست سالروز استقلال از انگلستان در سال ۱۹۵۷ است.

مالزی کشوری است در جنوب شرقی آسیا که پایتخت آن کوالالامپور می‌باشد. مرکز حکومت و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. شیوه حکومتی مالزی پادشاهی مشروطه است. پادشاه برای یک دوره پنجساله در میان نه سلطان موروثی ایالات مالایایی انتخاب می‌شود؛  اما قدرت اجرایی در اختیار کابینه مالزی (هیئت دولت) به ریاست نخست وزیر است؛ کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکیل شده که دریای چین میان آنها فاصله انداخته است.

ساکنین کشور مالزی از سه نژاد مالایی (۵۰٫۴%)، چینی (۲۳٫۷%)، بومی (۱۱%, )، هندی(۷٫۱%) و غیره (۷٫۸%) تشکیل شده است. از لحاظ دینی در این کشور مسلمانان با ۶۱ درصد اکثریت را در دست دارند. ۱۹ درصد بودایی، مسیحی ۹ درصد، هندو ۶ درصد، دیگر مذاهب ۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

 سال ۱۹۸۰ بیش از ۵۰‌درصد مردمان این کشور زیر خط فقر قرار داشتند. سیاست های درست ماهاتیر محمد در یک دوره ۲۰ ساله سبب شد که این میزان به کمتر از ۴ درصد کاهش یابد.

 

ماهاتیر محمد

مالزی کشوری فقیر و عقب افتاده بود که تنها محصول صادراتی آن را مواد خام کشاورزی مانند نارگیل وکاکائو تشکیل می داد، اما ماهاتیر محمد نخست وزیر مسلمان این کشور توانست در طول ۲۲ سال این کشور را به توسعه یافته ترین کشور اسلامی تبدیل کند. توسعه‌ی این کشور تقریبا متوازن و همه جانبه بوده است و جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، معنوی، اقتصادی، آموزشی، توریسم و منابع انسانی را در بر می‌گیرد.

ماهاتیر محمد، از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ نخست‌وزیر کشور مالزی بود، با اندیشه‌ای منسجم و مبتنی بر آزادی‌های اقتصادی، توانست به جاودانه‌ترین نخست‌وزیر مالزی نیز تبدیل شود. تا قبل از سال ۱۹۸۰ بیش از ۵۰‌درصد مردمان این کشور زیر خط فقر قرار داشتند. (در حالی که بنابر آمار رسمی دولت مالزی، هم اکنون کمتر از ۴‌درصد مردم زیر خط فقر هستند.)،

برای شناخت کاری که ماهاتیر محمد انجام داده است، ابتدا با زبان آمار و ارقام شاخص‌های اقتصاد مالزی در قبل و پس از دوران نخست وزیری ماهاتیر محمد را بررسی می‌کنیم و سپس به نقش اندیشه‌ها و سیاست‌های وی در اشاره خواهیم داشت.از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۳ رشد اقتصادی مالزی به‌طور متوسط حدود ۱۰‌درصد بوده، در حالی که تورم به طور متوسط تک رقمی بوده است.

هم چنین از سال ۲۰۰۰ تاکنون این کشور تورم متوسط کمتر از ۳‌درصد را تجربه کرده و تولید ناخالص داخلی این کشور از ۲۴ میلیارد دلار در ۱۹۸۰ به حدود ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ رسیده است. همچنین صادرات این کشور از ۱۴ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۰ به ۱۶۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۵ رسیده و هم اکنون مازاد صادراتی بیش از ۳۰ میلیارد دلاری دارد.

نوشته: امیر محمد پارسی    سایت تبیان    tebyan.net

///////////////////

نظرات

یک پاسخ به “مالزی، کشور توسعه یافته اسلامی”

  1. mano گفت:

    تشکر از درج این مطلب ، کاش بیشتر و موشکافانه تر توضیح داده میشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *