shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

یادگیری گذشت از نلسون ماندلا

نلسون ماندلا  از دوران نوجوانی به مبارزه با رژیم آپارتاید (نژادپرستی) در کشورش، آفریقای جنوبی مبادرت ورزید. دردها و رنج های هموطنانش را با تمام وجود و پوست وگوشت و استخوانش لمس کرد.

////  ۲۷ سال از بهترین ایام عمرش را در مخوف ترین زندان های رژیمی نژاد پرست سپری نمود. انواع و اقسام شکنجه های روحی و جسمی را تحمل کرد. /////

او سرانجام با کمک مردمش توانست بر رژیم ضدمردمی کشورش پیروز شود و به عنوان رئیس جمهور آفریقای جنوبی برگزیده شود.

////  اما هرگز به فکر انتقام جویی نیفتاد. ////

//// وقتی بارای مستقیم مردم به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد، رئیس جمهور سابق را به عنوان معاون خویش انتخاب کرد. آنانی را که سال ها او را زندان و شکنجه کرده بودند تحت تعقیب قرار نداد. ////

چتر برادری و برابری را برسر همه کسانی که در کشورش زندگی می کردند، گسترانید.

تلا ش های طاقت فرسائی کرد تا نفرت های به وجود آمده در سایه حکومت نژادپرستان را به الفت و برادری و همزیستی مسالمت آمیز تبدیل کند. او یک سوم عمرش را در زندان ها سپری کرده بود و کسی باور نمی کرد که در اوج محبوبیت از قدرت کناره گیری کند. اما هنوز سال های اولین دوره ریاست جمهوری اش به پایان نرسیده بود که با تواضع و خیلی راحت از صندلی قدرت خداحافظی کرد.

میلیونها نفر نه تنها در آفریقای جنوبی و نه تنها درمیان سیاهپوستان بلکه در سراسر عالم او را تحسین کردند.

/// نام خود و آفریقای جنوبی را برای همیشه در تاریخ خوشنام و ماندگار کرد. ///

امروز محبوبیت وی مرزهای آفریقای جنوبی را درنوردیده و سالا نه هزاران نفر از سراسر دنیا برای دیدن سلولی که این قهرمان راه آزادی سالهای عمرش را در آن سپری کرده به آفریقای جنوبی سفر می کنند. ماندلا  عملا  نشان داد که شیفته خدمت است و این خدمت را تنها در کسوت ریاست نمی دید.

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *