shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

عنوان شهر جهانی صنایع دستی برای اصفهان ; فرصتی تحول آفرین

81788599-70216133اعطای این اعتبارنامه به عنوان گامی مهم و تحول آفرین در راستای توسعه، ارتقای کیفیت ، تثبیت بازار، تسهیل در گردش مالی، برند سازی و در مجموع حرکتی جدی در تقویت صنعت گردشگری به عنوان مهمترین محور توسعه نصف جهان است .
تعیین گردشگری به عنوان محور توسعه نصف جهان و قابلیتهای بی بدیل این منطقه در تولید صنایع دستی
اقدامی بنیادین برای رشد و توسعه ، درآمدزایی ،ایجاد اشتغال و معرفی ارزشهای فرهنگی از یکسو و مقابله با کم آبی و بحرانهای زیست محیطی ناشی از توسعه صنعتی نا متعادل در این منطقه است .
رشد و گسترش صنعت به عنوان تنها الگوی توسعه ، طی نیم قرن گذشته بخش هایی از کشور بویژه خطه اصفهان را به عنوان مهمترین قطب گردشگری و فرهنگی با چالش های جدی روبرو کرده است.
الودگی هوا ، چالش فراگیر ناشی از کمبود شدید آب و بحران محیط زیست اکنون زندگی میلیونها جمعیت ساکن در این منطقه را به مخاطره انداخته است.
رشد بی رویه صنایع ریز درشت ، بوِیژه صنایع بزرگ ،آلاینده و آب بر بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی ،تبعات زیست محیطی غیر قابل جبران را برای منطقه در پی داشته و این در حالیست که با توجه به شرایط اقلیمی و چالشهای زیست محیطی ،گرایش به صنعت گردشگری و هنر صنایع دستی ، بهترین الگو توسعه اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی برای استان و شهر اصفهان است که این امر توجه خاص قرار گرفته و طی دو سال اخیر شاهد تحولات جدی بوده است .
نگرشهای راهبردی به صنعت گردشگری، تقویت روابط و همکارهای جهانی ، تنش زادیی در عرصه بین المللی و بهره گیری از توانمندیهای دیپلماتیک ، زمینه تحول و دگرگونی در مختلف بویژه بخش صنعت گردشگری را فراهم کرده و روند و روبه افزایش ورود گردشگران و هیات خارجی به اصفهان و کل کشور نشان دهنده توفیقاتی اسا که در این زمینه حاصل شد ه است .
به گفته بهمن نامور دبیر شورای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه ، ثبت شهر جهانی صنایع دستی اصفهان، زمینه جهانی شدن و تبدیل این شهر به بزرگترین شهر تجاری و فرهنگی صنایع دستی جهان را فراهم کرد است .
نامور که سمت معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان را نیز به عهده دارد معتقد است اگر شرایط و الزامات عنوان شهر جهانی رعایت شود، اتفاقات بزرگ و مهم در راستای توسعه، ارتقای کیفیت صنایع دستی، تثبیت بازار، تسهیل در گردش مالی، برند سازی و ارزآوری برای اصفهان رخ خواهد داد.
دبیر شورای صنایع دستی غرب آسیا خاطر نشان کرد: برای تحقق واقعی شهر جهانی صنایع دستی در اصفهان باید همه نهادها و سازمان ها با همدلی و وفاق زمینه همکاری و هم افزایی را فراهم کنند.
شورای جهانی صنایع دستی، روز چهاردهم شهریور امسال، اصفهان را از بین شش شهر جهان که نامزد ثبت جهانی صنایع دستی شده بودند به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزید.
براساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار هنرمند در بیش از ۱۹۶ رشته صنایع دستی در این استان فعالیت می کنند و دو سوم صنایع دستی ایران و یک سوم صنایع دستی جهان در اصفهان تولید می شود.
اکنون در سایه تلاش های دولت تدبیر و امید، اصفهان به عنوان شایسته شهر جهانی صنایع دستی دست یافته و این هدیه ای ارزشمندی به سرزمین، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است.
مراسم اعطای « اعتبارنامه شهر جهانی صنایع دستی » به اصفهان، صبح شنبه با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و غدا هیجاوی رئیس شورای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه در هتل عباسی برگزار شد .
شورای جهانی صنایع دستی ۵۰ سال قبل و در سال ۱۹۶۴ شکل گرفت ، بیش از ۵۰ سال از تشکیل این شورا می گذرد و پس از این مدت با تلاش دولت تدبیر و امید در حوزه دیپلماسی فرهنگی دو شهر مهم ایران یعنی اصفهان و تبریز را به ترتیب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و« شهر جهانی بافت فرش» به ثبت جهانی رسید.
‘ سلطانمرادی ‘ ۱۳۳۸

منبع: ایرنا

irna.ir/fa/News/81788599

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *