shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

ایران بیستمین کشور تولید کننده علم در جهان اعلام شد

isi-elmرئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اظهار داشت: بیشترین موفقیت های دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور در سال های اخیر مربوط به تولید علم در قالب انتشار مقاله های تحقیقاتی در نشرات معتبر بین المللی است به طوریکه از سال ۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۶ شمسی) آمار تولید علم در ایران از ده هزار رکورد عبور کرده و به ۱۳ هزار و ۳۷۸ عنوان مقاله رسیده است.

«جعفر مهراد» به آخرین آمار منتشره از سوی پایگاه «آی اس آی» ISI درباره تولید علم کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: آخرین آمار «آی اس آی» که در ماه نوامبر سال میلادی جاری در ارتباط با تولیدعلم ایران استخراج شده است نشان می دهد که اعضای هیات علمی و پژوهشگران کشور موفق به تولید ۲۱ هزار و ۱۳۸ مدرک شده اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه داد: ایران با تولید ۲۱ هزار و ۱۳۸ مقاله علمی، جایگاه ۲۰ تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است، ترکیه نیز رتبه ۱۸ جهان را در اختیار دارد و این دو کشور به ترتیب ۴۶/۱ (یک و چهل و شش صدم) درصد و ۵۷/۱ (یک و پنجاه و هفت صدم) درصد از کل تولید مقالات دنیا را به خود اختصاص داده اند.

وی خاطرنشان ساخت: بدین ترتیب از قاره آمریکای شمالی کشورهای آمریکا و کانادا با رتبه های یک و ۷، از قاره آسیا کشورهای چین، ژاپن، هندوستان، کره جنوبی، تایوان، ترکیه و ایران با رتبه های ۲، ۵، ۱۱، ۱۲، ۱۵، ۱۸ و ۲۰، از قاره اروپا کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، هلند، سوئیس، روسیه و سوئد با رتبه های ۳، ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۳، ۱۶، ۱۷ و ۱۹، از قاره اقیانوسیه استرالیا با رتبه ۹ و از قاره آمریکای جنوبی برزیل با رتبه ۱۴ در شمار ۲۰ کشور ممتاز جهان از نظر تولید علم در پایگاه استنادی «تامسون رویترز» به حساب می آیند.

مهراد اعلام کرد: با دقت بیشتر به فهرست ۲۰ کشور تولید کننده برتر علم دنیا مشاهده می کنیم که چین، هندوستان، برزیل و روسیه از گروه کشورهایی هستند که با افزوده شدن آفریقای جنوبی به آن گروه، کشورهای «بریکس» را تشکیل می دهند و از آنجا که جمهوری اسلامی ایران از نظر سطح علم و فناوری در بسیاری از موارد شبیه به گروه کشورهای بریکس عمل می کند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: حضور چهار کشور از پنج کشور گروه «بریکس» در بین کشورهای تولید کننده علمبرتر جهان، ایجاب می کند که جمهوری اسلامی ایران با حفظ مصالح علمی و فناوری کشور با گروه یاد شده همکاری کند.

در پرتو سیاستگذاری های علمی و تحقیقاتی و با توجه به اسناد بالادستی مانند سند چشم انداز ایران، نقشه جامع علمی کشور، قانون تاسیس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قانون برنامه توسعه پنج ساله پنجم، مقرر است ایران مقام اول علم و فناوری را در سطح منطقه ( جنوب غرب آسیا) به دست آورد.

فراهنگ(۱)**۱۰۵۵**۱۵۸۸ / اول ۱۳۹۶

منبع : ایرنا – خبرگذاری جمهوری اسلامی

کد خبر: ۸۰۹۲۹۱۷۷ (۳۶۸۳۲۶۶) | تاریخ خبر: ۰۹/۰۹/۱۳۹۲ | ساعت: ۱۵:۴۹|

www.irna.ir

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *