shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

پیشنهاد جریمه برای گناهان کبیره اجتماعی و جرایم اخلاقی

penaltyبه طور کلی دو روش کلیدی برای اصلاح یک جامعه وجود دارد.

یک : تعلیم و تربیت           دو : به کار گیری روش های تنبیهی و توبیخی

مشخص است که هیچگاه یک روش به تنهایی موثر نخواهد بود. در اخلاقی ترین جامعه ها نیز هر دو در کنار هم مد نظر قرار گرفته است. مثلاً به عنوان نمونه در ژاپن شاهد به کارگیری روش اول به نحو احسن بوده ایم به طوریکه که افراد از کودکی تعلیم و آموزش دیده می شوند به شکلی که رعایت قانون، اخلاق و احترام به حقوق یکدیگر در فرد نهادینه می شود. از طرفی در جوامعی بیش از به کارگیری روش اول ، موضوع تنبیه و مجازات به شدت دنبال می شود. یعنی خطوط قرمزی در قانون مشخص می شود و به محض عبور فرد از حدود قوانین به شدت مجازات خواهد شد و جریمه هایی به او تحمیل خواهد شد که به نوعی از تخلف پیشگیری خواهد کرد.

همانطور که گفته شد، هیچگاه یک روش به تنهایی کارساز نخواهد بود و از طرفی بی توجهی به هیچ کدام نیز نه تنها کارساز نخواهد بود، بلکه یک ساده انگاری است که جامعه را به حال خود رها کردن، باعث ارتقای اخلاقی خود به خودی خواهد شد!!!

همه از دستورات و توصیه های بسیار زیاد ادیان الهی پیرامون رعایت اخلاق و نهی از بدی ها مطلع هستیم. نهی از غیبت، بدگویی، دروغگویی، تهمت و افترا، حق کشی و … که متاسفانه خواسته یا ناخواسته، آگاهانه یا ناآگاهانه هر روزه مرتکب این گناهان می شویم و متاسفانه خیلی از این بی اخلاقی ها در جامعه عادی شده است.

از این رو همانگونه که برای تخلفات راهنمایی و رانندگی جرایمی تعیین شده است و با ارتکاب دوباره جریمه های سنگین تری اجرا می شود، پیشنهاد می شود برای بی اخلاقی های رایج در جامعه نیز جریمه هایی مشخص شود تا در کنار آموزش هایی که در زمینه های رعایت اخلاق می شود، عوامل بازدارنده نیز در رفع این بی اخلاقی ها تاثیر گذار باشد.

مثلاً جریمه هایی بسیار سنگین برای غیبت و یا دروغگویی به طوری که اگر افرادی شهادت دادند که فردی غیبت کرده است، قانون به شدت با او برخورد نماید و در صورت ارتکاب دوباره حتی زندان برای او در نظر گرفته شود.

شاید اجرای این پیشنهاد، به نظر عجیب برسد، ولی چه بخواهیم و چه نخواهیم باید بپذیریم اگر قرار بود رعایت قوانین اجتماعی فقط و فقط با توصیه و آموزش رعایت شوند، پس هیچگاه در هیچ کجای دنیا نیاز به پلیس های راهنمایی و رانندگی برای ضمانت اجرای قوانین راهنمایی و رانگی نمی بود!

دقت فرمایید که اینکه در حال حاضر با بعضی مجرمان در زمینه های مختلف، با کیفیتی که باید برخورد شود، برخورد نمی شود و یا برخورد درست و عادلانه نمی شود، موضوع دیگری است و ارتباطی با نفس این پیشنهاد ندارد.

به امید داشتن جامعه ای  اخلاقی با داشتن حداقل و اجتماعی …

مدیریت سایت فرهنگ ملی

 

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *