shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

آبنما برج خلیفه و تاثیر آن بر گردشگری دبی

ab-namaمعرفی دبی :

آب های جهنده، نورهای خیره کننده، طراحی های زیبا و موسیقی های شنیدنی . امروزه فواره یا آبنما به یکی از جاذبه های گردشگری در سراسر جهان تبدیل شده است و چه بسا، گردشگرانی که با طی مسافت های طولانی، می روند تا یک فواره به خصوص را در یکی از شهرهای دنیا به تماشا بنشینند و دقایقی را در رویا محو شوند.
شهر ثروتمند دبی دارای یکی از زیباترین آبنماهای جهان است. آبنمای  دبی می تواند آب را با حجم ب۲۲،۰۰۰ گالن (۸۳،۰۰۰ لیتر) در هر لحظه در هوا اسپری کند و روبات های  که می تواند آب را  به رقص در آورد ، آبنمای دبی شامل بسیاری از نازلهای پرتاب آب با فشار بالا می باشد. سوپر نازلها که می تواند آب را  تا ۷۶ متر و نازلهای افراطی، که می تواند آب را با فشار تا (۱۵۲٫۴ متر) در هوا پرتاب کند که برابر با ارتفاع یک ساختمان ۵۰ طبقه است پرتاب کند . این فواره در فضایی به وسعت ۳۰ هکتار، در دریاچه مصنوعی برج خلیفه در مرکز شهر دبی ساخته شده است.. هزینهٔ ساخت این آب‌نما ۸۰۰ میلیون درهم معادل ۲۱۸ میلیون دلار آمریکا بوده‌است. این آب‌نما دارای بیش از ۶،۶۰۰ چراغ در ۲۵ رنگ متفاوت است و طول آن ۲۷۵ متر است و آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متر (۵۰۰ فوت) به آسمان پرتاب می‌کند. طراح آب‌نمای دبی شرکت “وت دیزاین است که آبنمای هتل معروف پلاژیو در شهر لاس وگاس را طراحی کرده‌است. آب‌نمای دبی طوری برنامه‌ریزی شده‌است تا با موسیقی‌های بی‌کلام ، پاپ و موسیقی عربی برقصد. این آب‌نما از تمام دریاچهٔ قابل مشاهده‌است و حتی از برخی ساختمان‌های اطراف نیز قابل تماشا می تواند از بیش از ۲۰ مایل دورتر دیده شود.  (منبع معرفی : سایت  http://fountain.ir)

تاثیر بر : (تامل ما؟!)

آبنمای دبی ساخته دست بشر در همین چند سال گذشته است ولی معادل و حتی بیشتر از بسیاری از ساخته های دست بشر مربوط به صدها سال پیش در بسیاری کشورهای متمدن و یا تاریخ طولانی، برای دبی (با تاریخ چند ده ساله در بحث گردشگری) منفعت و درآمد داشته است.

نه تنها آبنمای برج خلیفه دبی بلکه دهها جاذبه ی ساخته شده در همین یکی دو دهه گذشته در دبی مثل آکواریوم هتل آتلانتیس، جزایر مصنوعی، پارک های آبی و … نیز نقشی کلیدی در جذب گردشگر از سراسر دنیا به دبی می باشد.

نکته قابل تامل همین موضوع تدبیر برای جذب گردشگر می باشد به طوری که مردم طالب دیدن هر جاذبه ای می باشند چه می خواهد این جاذبه مربوط به پنج هزار سال پیش باشد یا همین ده سال گذشته!

امید که ما نیز نه تنها با تدبیر به جذب گردشگر برای مشاهده هزاران اثر باستانی و غیر باستانی در کشورمان همت نماییم بلکه با ساخت جاذبه های جدید نیز در جذب گردشگر پیشتاز باشیم.

فرض کنید مشابه همین آب نما در پارک ائل گلی تبریز و یا مقابل پل های تاریخی اصفهان اجرا می شد، جذابیت و انگیزه مشاهده این آثار باستانی به مراتب نه تنها برای مردم ایران بلکه برای مردم دنیا به مراتب بیشتر می شد.

از همه ی کسانی که به نوعی می توانند در اجرایی چنین طرح هایی در نقاط مختلف ایران تاثیر گذار باشند، دعوت می شود با تمام توان خود برای اجرای چنین طرح هایی پیشقدم شوند.

 

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *