shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

تور گردشگری اتوبوس بزرگ (Big Bus) و اجرای آن در ایران

Big-Busتور گردشگری اتوبوس بزرگ، در واقع تور گردشگری با یک اتوبوس دو طبقه می باشد که برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ در لندن شروع به کار کرده است و اکنون این تور گردشگری در بیش از ده شهر دنیا و با بیش از ۱۵۰ اتوبوس حضور دارد.

نوع عملکرد آن به این صورت است که مثلاً شما بلیط تور یک روزه ی آن را می خرید و با اتوبوس های این تور که دائما و با فواصل زمانی کوتاه در حال تردد در مسیر و مکان های مشخص دیدنی هستند، به بازدید از شهر می پردازید و در هر نقطه ی دیدنی که مشخص شده و برای چند دقیقه می ایستد، می توانید پیاده شوید و پس از ساعاتی بازدید از آن مکان سوار اتوبوس های بعدی شوید. در واقع بلیط شما نقش کلیدی را دارد و تا زمانی که اعتبار دارد (یک روزه) و همراهتان است، اجازه دارید به اتوبوس های تور که دائما در حال حرکت هستند، سوار شوید.

نکته جالب این تور این است که در حین حرکت شما می توانید با استفاده از هدفونی که در اختیارتان گذاشته می شود توضیحات مربوط به مکان ها و مسیری که در حال حرکت هستید به بیش از ده زبان مختلف بشنوید.

مثلاً نقشه حرکت این اتوبوس را در دو مسیر آبی و قرمز در مکان های دیدنی و ایستگاههای از پیش تعیین شده این تور را در شهر دبی را در تصویر زیر می بینید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت این تور مراجعه نمایید:  www.bigbustours.com

big-bus-way

اجرای این ایده برای توسعه گردشگری و کارآفرینی در ایران :

متاسفانه این تور در ایران حضور ندارد، امیدواریم شرایط حضور این تور در ایران فراهم شود و یا توسط سرمایه گذارانی، شرکت و یا گروهی از علاقه مندان ( افراد حقیقی و یا افراد حقوقی مثل شهرداری ها) این ابتکار در همه شهرهای ایران به کار گرفته شود.

نکات پیشنهادی به علاقه مندان اجرایی نمودن این ایده در ایران:

– قبلا از هر اقدامی حتی الامکان یکی از این تورهای گردشگری اتوبوس بزرگ را تجربه کنند و اطلاعات کامل راجع به آن را در سایت این تور بخوانند تا بتوانند با به کارگیری بهترین تجربه ها در این بخش کار خود را آغاز نمایند.

– سعی شود حتما از اتوبوس های مخصوص و دو طبقه و دارای طبقه دوم با سقف باز استفاده شود تا مشاهده مکان ها برای گردشگران بسیار راحت تر و جذاب تر باشد.

– اگر به نظر می رسد که در شروع کار و در هفت روز هفته فعالیت در این زمینه صرفه اقتصادی ندارد، می توانند این طرح را ابتدا از شهر های اصلی گردشگری ایران مثل اصفهان و شیراز و یزد شروع نمایند و حتی فعالیت این تور را متمرکز در یک روز قرار دهند مثلا فقط جمعه ها

– در ابتدای کار می توان با توضیحات شفایی کارشناس حاضر در اتوبوس ، مکان ها را معرفی کرد ولی در ادامه با پیشرفت کار حتما از سیستم های هوشمند توضیح گویا با هدفون و با کمک از مکان یاب برای توضیحات آن مکان بهره گرفته شود که هر کسی و با هر زبانی که خواست، بتواند توضیحات مربوطه را بشنود.

 

منبع : نوشته توسط مدیریت سایت

منبع اعداد و ارقام سایت تور اتوبوس بزرگ www.bigbustours.com

و سایت ویکی پدیا   http://en.wikipedia.org/wiki/The_Big_Bus_Company

 

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *