shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

فنلاند پاک‌ترین محیط زیست دنیا را دارد

fanlanddتازه‌ترین گزارش مؤسسه “انکی” از پاک‌ترین و آلوده‌ترین کشورهای جهان

سه کشور ، نروژ و سوئد که هر سه در شمال اروپا قرار دارند، از نظر شاخص‎های زیست محیطی به ترتیب در ردیف اول تا سوم جدول جهانی جای گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، موسسه “انکی” درکانادا که یک موسسه مطالعات و طبقه بندی شاخص‎های جهانی است، کشور فنلاند را به علت اتخاذ روش‎ها وسیاست‎های استراتژیک جمعیتی، اقتصادی و فرهنگی ، در رده  بالاترین شاخص‎های زیست محیطی دنیا قرار داد و آن را پاک‎ترین کشور دنیا معرفی کرد.

فنلاند در سال‎های اخیر به طور پیاپی  دارای برترین شاخص‎ها و رتبه در امور دیگری چون  جدول مربوط به پاکترین شهرهای جهان، پاک ترین رودخانه‎های جهان و درنتیجه بهترین کشور از نظر تامین امکانات برای مادران و نوزدان بوده است .

آلوده‎ترین کشورهای جهان نیز عمدتا در آسیا قرار دارند که شامل چین، هند و اندونزی است که هریک از نظر نرخ افزایشی یکی از انواع آلودگی‎ها و مواد خطرناک آلاینده  در صدر این جدول جای گرفته‎اند.رودخانه “تورن” که  در شمال سوئد و فنلاند واقع شده، طبق گزارش موسسات جهانی، مقام دوم را در پاک‎ترین رودخانه‎های جهان کسب کرده است. حدود نیمی از رودخانه بخشی از مرز بین دو کشور است؛ با این حال مردم محلی ودولت در هردو کشور حساسیت شدیدی به پاکیزه نگاه داشتن آن دارند.

شهر هلسینکی در فنلاند نیز پس از کالاگاری درکانادا و هونولولو در ایالات متحده امریکا به عنوان سومین شهر پاک‎ جهان شناخته شده است.

پس ازا ین سه کشور، آیسلند، کانادا ، سوییس، اتریش، استرالیا جای دارند و سپس دو کشور نیوزیلند و ایرلند در ردیف‌های هفتم تا دهم جدول پاک‎ترین کشورهای قرار می‌گیرند.

در این میان آلوده‎ترین کشورهای جهان نیز عمدتا در آسیا قرار دارند که شامل چین، هند و اندونزی است که هریک از نظر نرخ افزایشی یکی از انواع آلودگی‎ها و مواد خطرناک آلاینده  در صدر این جدول جای گرفته‎اند.

توسط : میترا اسدنیا – پایگاه خبری شهر الکترونیک    کد مطلب: ۸۱۸۶

http://ecnn.ir/news-8186.aspx

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *