shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

کشوری پیشرفته هستیم یا کشوری عقب مانده ؟!!

گروهی را پیشرفته می دانند و گروهی عقب مانده … هر گروه هم دلایل خود را دارند. در مقایسه با بعضی کشورها کشوری بسیار توسعه یافته و پیشرفته به نظر می آید و در مقایسه با بعضی کشورها بسیار توسعه نایافته و عقب مانده ! چگونه می توان فهمید کدام پاسخ صحیح است ؟

برای پیدا کردن پاسخ باید دید:

۱ – ایران چه کشوری است؟ چقدر مساحت دارد؟ در چه موقعیت مکانی در دنیا قرار دارد؟ جمعیتش چقدر است؟ چه امکانات، منابع و فرصت هایی در اختیار دارد؟

۲- با ویژگی های ذکر شده ایران اکنون چه جایگاهی در دنیا دارد؟ چقدر از ظرفیت ها و فرصت هایش استفاده کرده است؟ وضعیت حمل و نقل شهری و بین شهریش چگونه است؟ از نظر اخلاقی چگونه است؟ مردمش چگونه زندگی می کنند و به چه میزان از زندگی رضایت دارند ؟

۳- کشورهای دنیا نسبت به ویژگیهایشان، امکانات و فرصت های خودشان، چگونه اَند ؟

و در نتیجه مقایسه آنچه اکنون کشورمان هست با ویژگی ها و امکاناتش با آنچه کشورهای دیگر هستند نسبت به ویژگی ها و امکاناتشان.

با چنین مقایسه علمی، خواهیم دید چه بسا کشوری که به ظاهر نسبت به ما عقب مانده است، نسبت به امکانات و فرصت هایی که در اختیارش بوده، از ما پیشرفته تر به حساب آید و کشوری به ظاهر پیشرفته تر از ما، در واقع عقب مانده تر از ما.

پس چنین نیست که بتوان با در نظر گرفتن فقط چند معیار قضاوتی درست انجام داد، اما آنچه که مسلم است امکانات و فرصت های بسیار بسیار زیادی در اختیار ما بوده است و هست که باید ببینیم به چه میزان از این همه ثروت های پیدا و پنهان خود در جهت رشد و پیشرفت بهره برده ایم، به چه میزان اسباب رفاه و آرامش خود را فراهم کرده ایم، به چه میزان برای دنیا اُلگو بوده ایم؟ به چه میزان از زندگی رضایت داشته ایم؟ به چه میزان …

شما چه نظری دارید؟ فکر می کنید کشوری پیشرفته هستیم یا کشوری عقب مانده ؟!!

بیش از هر چیز در مورد عقب ماندگی و یا به بیانی بهتر توسعه نیافتگی ایران باید به چند نکته توجه نمود:

نکته اول –  در رابطه با توسعه نایافتگی و توسعه یافتگی ایران دلایلی وجود دارد و موانعی، که نباید این دو با هم یکی به حساب آید ! مثلاً حمله مغول به ایران یکی از است، اما اکنون مانعی بر سر راه توسعه و پیشرفت ایران نیست! یعنی زمانی اتفاق اُفتاده است و اکنون فقط آثار آن به جا مانده است. اما خلق و خوی های منفی ما مردم که یکی از دلایل عقب ماندگی ما بوده است، به شکلی دیگر اکنون نیز وجود دارد که مانع رشد و توسعه و پیشرفت ما است. پس بخشی از عوامل دلایل عقب ماندگی به حساب می آیند و بعضی و بعضی هم که هم قبلاً بوده اند و هم اکنون، هم دلیل عقب ماندگی و هم مانع توسعه به حساب می آیند.

نکته دوم – دلایل عقب ماندگی و موانع پیشرفت زیادی برای ایران نام برده اند که مثل قضیه مرغ و تخم مرغ هستند. نمی تواند مشخص کرد که کدام یک اول بوده است و کدام دوم. وجود نفت باعث تنبلی ما بوده است که اهل کار و تلاش نباشیم یا این روحیه ما بوده است که باعث شده نفت را به حراج بدهیم و کار نکنیم؟

بی کفایتی حاکمان ما بوده است که باعث شده مردم ما نیز مقید به اصول اخلاقی نباشند یا بی اخلاقی ما باعث به قدرت رسیدن حاکمانی بی کفایت شده است؟

استعمار و استثمار ما دلیل عقب ماندگی ما است یا عقب ماندگی ما دلیل استعمار و استثمار ما؟

و ده ها سوال از این دست…

از این رو باید توجه کرد که این موانع و دلایل به شکلی پیچیده دلیل و معلول یکدیگرند که باید یکی یکی آنها را از هم تفکیک کرد و در رفع این موانع تلاش کرد و دقت کرد که دوباره با اشتباهاتی تاریخی و تکراری دلایل عقب ماندگی تکرار نشوند.

نکته سوم – بعضی از امکانات و فرصت هایی که در اختیار ما بوده است نباید دلیلی بر عقب ماندگی به حساب آیند. به عنوان مثال : موقعیت مکانی ایران در دنیا، بسته به نگاه ما می تواند خوب بوده باشد یا بد بوده بوده باشد. از نگاهی اینکه در مکانی بین شرق و غرب قرار گرفته ایم، باعث این شده است که مدام شاهد حمله کشورهای اطراف به کشورمان بوده ایم. گاه از شرق و غرب و گاه از شمال و جنوب .

و از نگاهی دیگر این موقعیت ما، فرصتی بی نظیر برای ما بوده است برای ارتباط با شرق و غرب عالم و استفاده از فرصت هایی چون ترانزیت کالا و خدمات و حمل ونقل … برای وصل نمودن شرق و غرب دنیا و پیشرفت بسیار سریع در چنین شاخه هایی از صنعت برای ایجاد اشتغال و …

و یا عنصری حیاتی برای دنیا چون نفت و گاز، که در اختیار ما بوده است بسته به ما و نوع نگرش ما داشته است که بلای سیاه باشد یا طلای سیاه !

پس مواردی چون موقعیت مکانی ایران، جغرافیای چهارفصل ایران، ارتباط با آبهای آزاد، داشتن نفت، گاز ، جمعیت زیاد و …  نه دلیلی بر عقب ماندگی ما هستند و نه مانعی برای پیشرفت ما ، بلکه نحوه برخورد ما نسبت به این امکانات و منابع است که تعیین کننده است این ها برای ما فرصت هستند یا تهدید…

بعضی از دلایل عقب ماندگی ایران (بخوانید: توسعه نایافتگی ایران! )

– خلق و خوهای منفی مردم (قانون گریزی، دروغ گویی، ریاکاری و … )

– سیستم های حکومتی استبدادی (شاهنشاهی و نبود حکومت قانون)

– حمله بیگانگان ( مغول ها ، افغان ها، اَعراب و … )

– استعمار و استثمار و دخالت بیگانگان (روسیه، انگلستان، آمریکا و …)

– برداشت های اشتباه از دین و مذهب (قضا و قدر، شفاعت، انتظار فرج و… )

– بی سوادی و ناآگاهی مردم از شرایط زمان ( نبود تعلیم و تربیت و عدم ارتباط با دنیا)

– حاکمان بی کفایت و نالایق (سوء مدیریت ها و خیانت ها)

فکر می کنید کدامیک از موارد ذکر شده، علارغم اینکه زمانی دلیل عقب ماندگی ما بوده اند، اکنون نیز مانع پیشرفت ما هستند ؟

به طور کلی می توان موانع رشد و توسعه ایران در دو گروه تقسیم بندی کرد:

موانع فرهنگی :

شامل همه آنچه که به عنوان اخلاق و روحیات در گذر زمان و به دلایل مختلف ناشی از شرایط محیطی، نوع حکومت، ارتباطات و … بر ما اثر گذاشته است و خلق و خوهای ما ایرانیان را شکل داده است و به عنوان فرهنگ یک ملت شناخته می شود.

مثلاً صفت دروغ گویی که به هر دلیلی در طول تاریخ جزئی از فرهنگ مردم شده است، یکی از موانع فرهنگی پیشرفت ایران به حساب می آید.

موانع ساختاری:

شامل همه آنچه که به عنوان سازو کارها و قواعد و قوانینی که در یک کشور وجود دارد و به واسطه آن سازمان ها و نهاد ها و مفاهیم مربوطه تعریف و مطابق با آن ساختارها و رویه ها اُمورات مردم در زمینه های مختلف انجام می شود.

مثلاً رویه و سازکار طولانی ایجاد کارآفرینی و تولید و مشکلات و پیچیدگی های اداری درگیر با آن، یکی از موانع ساختاری پیشرفت ایران به حساب می آید.

منبع: کتاب ایران، ساختن یا ساختن (موانع فرهنگی رشد و توسعه ایران)

///////////////////

نظرات

5 پاسخ به “کشوری پیشرفته هستیم یا کشوری عقب مانده ؟!!”

 1. آقای احمدی گفت:

  مطلب جالبی بود
  لطفا بیشتر توضیح دهید.

 2. سارا گفت:

  مطالب مفیدی بودن .خیلی استفاده کردم ممنون.

 3. امیر آریا گفت:

  درود بر شما عزیزان

  باعث خوشحالی منه که چنین طرز فکری وجود داره…..کاملا منطقی …واقعی و از

  همه مهمتر “علمی” دستتون رو میبوسم

 4. بی طرف گفت:

  ما همیشه با تنکنولوژی خود فریبی توانسته ایم همدیگر را متقاعد کنیم.چرا اینهمه واقعیات هست و ما نمیبینیم.
  ایران یکبار در طول تاریخ برخواست و آن هم دوران مشروطه بود .ولی منحرف شد و نتیجه عکس داد.

 5. امیدوارم به خودمون بیایم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *